Det är kanske inte så konstigt att det moderatledda styret i Region Halland precis som på riksnivå helst inte pratar om arbetslöshet. Det vore att erkänna att man varken vill eller kan klarar av att ta tag i problemet. Bättre då att fortsätta sopa det under mattan.
Vi socialdemokrater i Region Halland är trötta på att ständigt höra hur bra allt är i Halland som om det vore svaret på alla problem regionen ställs inför. Vi vill i stället att politiken faktiskt styr och tar tag i samhällsproblemen. Visst är Halland en fantastisk plats att leva på. Men om man fortsätter blunda för verkligheten, att det inte är så för alla, är risken stor att situationen blir än värre.
185 företag hade i augusti i år gått i konkurs bara här i Halland. 5,5 procent av hallänningarna var då inskrivna på arbetsförmedlingen. För att inte tala om ungdomsarbetslösheten, 6,7 procent av våra ungdomar, 18–24 år, var inskrivna på arbetsförmedlingen den månaden.
Alla måste hjälpas åt för att hålla arbetslösheten nere. Region Halland kan och ska göra sin del. Förutom en aktiv näringspolitik vill vi socialdemokrater att förutsättningarna för ett starkare samarbete med Arbetsförmedlingen ses över.
Långtidsarbetslösheten biter sig fast och svårast att etablera sig på arbetsmarknaden har de som saknar gymnasieutbildning. Det finns inte många jobb i dagens samhälle som möter den efterfrågan.
Samtidigt ökar behovet av personal med hälso- och sjukvårdsutbildning i hela landet, vi ser det också i Region Halland. Vi har i våra budgetförslag därför krävt insatser bland annat för en bättre arbetsmiljö och avskaffande av karensen. Förutom legitimerad sjukvårdspersonal finns också jobb som inte har lika höga utbildningskrav men där man arbetar vårdnära.
En möjlighet att både bidra till att minska kompetensbristen inom hälso- och sjukvården och minska eller förebygga långtidsarbetslöshet är ett ökat samarbete mellan Region Halland och Arbetsförmedlingen. Det förslaget har vi nu lagt till regionstyrelsen. Det finns förutsättningar att exempelvis fortbilda personal som i dag arbetar vårdnära till undersköterskor och samtidigt anställa personer som saknar fullgod gymnasieutbildning. Men då krävs en politisk vilja att göra något annat än att fortsätta i samma hjulspår som tidigare.
Det är dags för en ny riktning för Halland där vi tillsammans ser och vågar hantera de stora samhällsutmaningar vi står inför.
Lise-Lotte Bensköld Olsson (S), regionråd
Per Persson (S), regionråd