Är du 16 år och vill söka lägenhet, då kan du göra det nu. Socialdemokraterna föreslog i en motion till kommunfullmäktige att ändra åldersgränsen för att få registrera sig i bostadskön hos Varbergs Bostad från 18 år till 16 år. Och så blev det.
Många vill tidigt börja planera för sin framtida bostad och skapa sig goda förutsättningar för att kunna få en hyreslägenhet. En egen bostad innebär trygghet och är en viktig del av välfärden. Det är också av stor betydelse när unga står inför sitt första jobb eller studier.
Söktrycket på lediga lägenheter är idag högt och det krävs ofta väldigt många år som registrerad för att man ska kunna få en ledig lägenhet. Den här förändringen innebär att du som ung får möjlighet att tjäna in tid vilket skapar bättre chanser till en lägenhet.
Det här löser inte behovet av fler bostäder i Varberg, för det krävs att det planeras och byggs mer, inte minst lägenheter med lägre hyror. Alla som har behov av en bostad ska få det. Socialdemokraterna jobbar med att bekämpa bostadsbristen och att det byggs fler bra bostäder i hela Varberg. Därför prioriterar vi fler hyresrätter som fler har råd med i hela kommunen.
Att kunna planera sin framtid och ta steg i den riktningen genom att registrera sig för en bostad, är ett viktigt led inför framtiden för en ung person, inte minst för unga Varbergare.
Jeanette Qvist (S) Kommunstyrelsens 2:e vice ordförande i Varberg
Katarina Eiderbrant (S) Vice ordförande i Varbergs Bostad