Debatt

Bua behöver bostäder för äldre – nu måste det hända något

Bua växer. Kommunen pekar ut orten som en viktig serviceort för framtiden och planerar för många nya bostäder. Samtidigt är det uppenbart att det också behövs fler bostäder anpassade för äldre. Trots det finns fortfarande inget beslut om ett äldreboende i Bua.

För oss socialdemokrater är det en självklarhet att människor ska kunna bo kvar i sin hembygd genom hela livet. Den som har bott, arbetat och engagerat sig i Bua ska inte behöva flytta från sitt sociala sammanhang när behovet av ett mer tillgängligt boende uppstår.

Därför har vi vid flera tillfällen lyft frågan om fler bostäder för äldre i Bua och föreslagit att kommunen ska ta ett större ansvar för att möta det behov som finns. Tyvärr har våra förslag gång på gång röstats ned av den styrande majoriteten.

Det är svårt att förstå. När kommunen planerar för hundratals nya bostäder måste man också planera för de äldre invånare som vill fortsätta leva sina liv i Bua. Ett växande samhälle måste vara ett samhälle för alla generationer.

Vi menar att det är dags att gå från ord till handling. Bua behöver senioranpassade bostäder och på sikt även ett äldreboende. Våra äldre ska kunna känna trygghet i att de kan bo kvar nära familj, vänner och den gemenskap som betyder så mycket.

Bua har väntat länge nog. Vi kommer att fortsätta driva frågan tills kommunen tar de beslut som krävs. Varberg kan bättre. Rösta på socialdemokraterna den 13 September

Lukas Axelsson Nord (S), riksdagskandidat

Jeanette Qvist (S), oppositionsråd

Debatt

Vi gör det som krävs. Varberg kan bättre!

En solidariskt finansierad förskola, skola och omsorg är kärnan i en stark välfärd. Den ska alltid kännas trygg. Men i Varberg har äldreomsorgen det tufft idag med besparingar och i skolan spelar det roll vilken skola du går på och vilken utbildning föräldrarna har. Så får det inte vara. Alla ska få nå målen i skolan och alla har rätt till en bra äldreomsorg.

Ladda ned vårt rykande färska lokalpolitiska program, ”Ett stolt Varberg håller ihop”
och läs mer om våra lösningar för hela Varbergs kommun!